4. Բժշկական քրեական իրավունք
5. Բնապահպանական քրեաբանություն
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի վերջին հրապարակումներ
1.  Н․Ю․ Зограбян Учебно-методическое пособие по курсу "Научные основы квалификации преступлений"/ Н․Ю․ Зограбян - Ер․։ Изд-во РАУ․ 2022. 276
2. А.А. Саргсян Некоторые проблемы реализации конституционных прав осужденных в Республике Армения и Российской Федерации в контексте решений Европейского суда по правам человека // Пенитенциарное право: юридическая теория и правоприменительная практика. 2022. № 2(32). С. 114-125.
3. А.А. Саргсян Некоторые вопросы освобождения от уголовной ответственности по новому уголовному кодексу РА // Сборник научных трудов международной научно-практической конференции: Актуальные проблемы уголовного законодательства и правоприменительной практики стран-участниц СНГ.- Ер.: РАУ, 2022.- С. 132-147.
4. Հայրապետյան Ջ.Հ. Դատավճիռ կայացնելու տեսական եւ գործնական հիմնախնդիրները(Մենագրություն) «Տիգրան Մեծ» հրատ. Երևան  2021թ. – 280 էջ
5. С.С. Аветисян. Сборник особых мнений судьи., Ер.: изд-во «Эдит Принт», 2020. 352 с.
6. С.С. Аветисян, А.А. Саргсян Уголовное право Российской Федерации (Общая часть), Учебное пособие. Ер.: изд-во «Эдит Принт», 2020, 120 с.
7. С.С. Аветисян, А.А. Рашидян Уголовное законодательство закавказских государств (сравнительно-правовое исследование), Ер.: изд-во «Эдит Принт», 2019. 72 с.
8. С.С. Аветисян Энциклопедия уголовного права РФ в 35-ти томах. Издание проф. Малинина В.Б. Санкт-Петербург: Т.30. Воинские преступления. 2019. 773 с. (с. 202-315).
9. Н.Ю. Зограбян Учебное пособие. Правовое регулирование стоматологической деятельности. ЕГМУ им. Мхитара Гераци., 2019. 53 с.
10. Н.Ю.Зограбян Учебник для вузов. “Уголовное право России и Армении”, в соавторстве.
11. С.Ш. Цагикян. Авторский коллектив. Юридическая энциклопедия. Ереван. 2018. 906 с.
12. Վարդանյան Շ.Ա. «Դատական բժշկություն», <<ԵՊԲՀ>>, 686 Էջ. 2017.
13. А.А. Рашидян Соучастие в преступлении (проблемы теории и правоприменительной практики) Монография. Ереван, 2017.
14. Международная научная конференция «Состояние незаконного оборота наркотических средств. Проблемы расследования и предупреждения». – Ер.: Изд-во РАУ, 2017.258 с.  Сборник статей.
15. С.С. Аветисян Проблемы уголовно-правовой охраны личности, общества и государства (избранные труды). - Ереван.: Изд-во «ЗАНГАК», 2016. 792 с.
16. Дж.А. Айрапетян (соавтор). Уголовный процесс РА.  часть 1. Идз-во «Тигран Мец», 2016. 632 с.
17. Թադևոսյան Զ․Ա․ Քրեաիրավական քաղաքականութան հիմնախմդիրները. Մենագրություն․ Երևան « ՓԵՆՈՄԵՆ». 2016. Էջ 520
18. С.Ш. Цагикян, З.М. Гаспарян «Оперативно-розыскная деятельность» - учебно-методический комплекс, 2016. – 299 с.
19. Л.З.Тадевосян  «Добровольный отказ от преступления» - учебно-методическое пособие. 2016.
20. З.М. Гаспарян, К.Р. Туманян. Учебное пособие. Криминология. 2016.
21. Ա․Ղուկասյան - Կողոպուտների և ավազակությունների կրիմինալոգիական և վիկտիմոլոգիական գործոնների բացահայտումը ՀՀ-ում, Եր., 2016, 98с.
22. «Значение судебной экспертизы в борьбе с преступностью». Сборник статей по материалам республиканской конференции. РАУ. 2015.  154 с.
23. Гукасян А.П. - Проблемы рецидивной и профессиональной преступности (уголовно-правовые, криминологические и уголовно-исполнительные аспекты): Учебно-методический комплекс., 270 с. 2014.
24.  «Уголовное право России и Армении», отв. Ред С.С. Аветисян, А.И. Чучаев. Москва 2014 г. (зав. кафедрой, к.ю.н., доцент Зограбян Н.Ю., д.ю.н., проф. Тадевосян Л.З., д.ю.н., проф. Аветисян С.С. и др.). (https://b-ok.global/book/3493655/4ea573)
25. С.С. Аветисян Проблемы реализации уголовной ответственности за правомерные действия (сравнительно-правовое исследование). - Германия: Изд-во «Palmarium Academic Publishing», 2014. 448 с.
26. С.С. Аветисян Приоритеты и перспективы нового уголовного кодекса Республики Армения (социально–правовая концепция): Монография. – Ер.: Изд–во РАУ, 2012. – 441 с.
27. Ծաղիկյան Ս.Շ. Հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը քրեակատարողական համակարգում, Եր., ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական ինստիտուտ, 461 էջ․2012.
28. С.С. Аветисян Проблемы разграничения преступного поведения от непреступного в уголовном праве (теоретико-прикладное исследование в контексте обеспечения безопасности человека): Монография. Издательство РАУ., 2011. 814 с.
29. Ծաղիկյան Ս․Շ․, Սարգսյան Գ․ Կոռուպցիայի հակազդման քաղաքականությունը․ Եր․2010․  270 էջ:
30. С.Ш. Цагикян. Основы противодействия коррупции. Учебное пособие. Ереван. 2009. 95 с.
31. ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի սահմանադրական կարգավիճակի առանձնահատկությունները քրեական դատավարությունում: Սեմինար քննարկման նյութեր․ ՀՌՀ Երևան 2007. 146 էջ:
32. С.Ш. Цагикян. Противодействие коррупции. Санкт-Петербург. 2006. 296 с.
33. Л.З. Тадевосян Особенности уголовной ответственности за неоконченную преступную деятельность. Москва. МосУ МВД России. 2006. 163 с.
34. Ա.Ա. Թամազյան Սպանությունների ընդհանւոր բնութագիրը,տեսակները և որակման առանձնահատկությունները. Երևան, 2005.
35. Проблемы совершенствования концептуальных основ ОРД в РА и основные пути их решения – Цагикян С.Ш., Налбандян Р.Г. 2024 МОНОГРАФИЯ
Саргсян Аделина Арменовна - «Բուժաշխատողի կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը․ քրեաիրավական և քրեաբանական ասպեկտներ», 2025
Акопян Ануш Вагановна - Преступления на почве ненависти и язык вражды, (Hаtе сrimе аnd hаtе sреесh) Редакционно-издательского совета, 178 ст., 2025
Оганесян Артак Робертович- Ապացուցման միջոցները և ապացուցումը Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարությունում։ Գիտաուսումնական ձեռնարկ, 615 էջ, ՌՀՀ հրատ․ 2025
ԿՐԹԱԿԱՆ ԾՐԱԳՐԵՐԻ ՆԿԱՐԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ
Բակալավրիատ (ուղղություններ):
Իրավագիտություն (40.03.01, 042101.00.6):
Մագիստրատուրա Քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության իրավունքի ամբիոնը սպասարկում է հետևյալ մագիստրոսական ծրագրերը՝ 042101.04.7 "Քրեական իրավունք և դատավարություն" մագիստրոսական ծրագիր Ուսման տևողությունը 2,5 տարի է: Ուսուցման ձևը՝ հեռակա:
Ծրագրի ղեկավարն է ի.գ. դ., պրոֆեսոր, ՀՀ վաստակավոր իրավաբան, ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր Սերժիկ Սերգեյի Ավետիսյանը:
"Քրեական իրավունք և դատավարություն" մագիստրոսական ծրագիրն ուղղված է Ռուսաստանի և Հայաստանի ժամանակակից քրեական իրավունքի և քրեադատավարական իրավունքի զարգացման միտումների ուսումնասիրմանը: Առանձին առարկաներով ներկայացված են կյանքի, սեփականության, պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործությունների որակման հիմնախնդիրները, կոռուպցիայի հակազդումը, մինչդատական վարույթի նկատմամբ դատական վերահսկողությունը, ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշումները: Հատկապես հարկ է նշել Եվրոպայի Խորհրդի հայտնի իրավաբանների և համապատասխան որակավորում ստացած դասավանդվող անձանց կողմից մշակված HELP դասընթացները: "Քրեական իրավունք և դատավարություն" ՄԿԾ առավելությունն այն է, որ շեշտը դրվում է արդյունաբերական իրավական գիտելիքների օրգանական համադրության վրա ուսումնական գործընթացում տեսական և իրավական առարկաների, ինչպես նաև միջազգային իրավական առարկաների հետ, ինչը նպաստում է բարձր որակավորում ունեցող մասնագետի ձևավորմանը: Այս առավելությունը օրգանականորեն լրացվում է մագիստրատուրայի անհատական ծրագրի ձևավորման ընթացքում այլընտրանքի (ըստ ընտրության առարկաների) առկայությամբ, ինչպես նաև միջառարկայական դասընթացների զարգացմամբ
:
Մագիստրոսական ծրագրի նպատակներն են՝
* ընդլայնել, խորացնել մագիստրանտների տեսական գիտելիքները քրեական և քրեադատավարական իրավունքի արդի հիմնահարցերի վերաբերյալ;
* Քրեաիրավական ոլորտի իրավակիրառ մասնագետների պատրաստում;
* որակյալ գիտական կադրերի պատրաստում, այդ թվում ՝ քրեաիրավական պրոֆիլի ասպիրանտուրայի ընդունելության նախապատրաստման միջոցով։
Մագիստրատուրայում ուսումնառության ընթացքում ձեռք են բերվում գիտահետազոտական և գիտագործնական գործունեության հմտություններ: Մասնագիտական-գործնական ուղղվածությամբ մագիստրատուրայի շրջանավարտներն ունեն առավելություն Հայաստանի Հանրապետության պետական իշխանության մարմիններում աշխատանքի ընդունվելիս:
Ծրագրի
ղեկավարն է ի.գ. դ., պրոֆեսոր, ՀՀ վաստակավոր իրավաբան, ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր Սերժիկ Սերգեյի Ավետիսյանը: