Ուսման տևողությունը՝ 1 տարի
Ծրագրի ղեկավար ՝ ի. գ. թ., դոցենտ Ն.Յու. Զոհրաբյան, քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության իրավունքի ամբիոնի վարիչ
"Կրիմինալիստիկան" Հայաստանի կրթական շուկայում նմանը չունեցող մագիստրոսական ծրագիր է:
Մագիստրատուրայի կրթական ծրագիրն իրականացվում է բարձր որակավորում ունեցող դասախոսական կազմի կողմից, որն ունի անհրաժեշտ հմտություններ ինչպես գիտահետազոտական, այնպես էլ գործնական ոլորտներում: Ծրագրի իրականացման ընթացքում ներգրավված են նաև Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի առաջատար քրեագետներ (պրակտիկ աշխատողներ), Քննչական կոմիտեի առաջատար մասնագետներ, դատական իշխանության, իրավապահ մարմինների և փաստաբանական համայնքի ներկայացուցիչներ: Դասընթացի շրջանակներում ուսանողները ձեռք կբերեն քրեագիտության խորը և համակողմանի գիտելիքներ, ինչը հետագայում հնարավորություն կտա նրանց դառնալ քրեագիտության տարբեր ոլորտների փորձագետներ:
Բացի այդ, ծրագիրը ներառում է քրեական դատավարության հիմնական դրույթների ուսումնասիրություն, օպերատիվ-հետախուզական գործունեության արդյունքների օգտագործում, դատաբժշկական փորձաքննության առանձնահատկություններ և դրանց տեսակներ, ինչը ընդլայնում է ապագայում աշխատանքի հնարավորությունները: Գործնական ուսուցման շնորհիվ դրվում է ուսանողի սերտ կապի հիմնաքարը ապագա մասնագիտական գործունեության հետ: Պրակտիկայի ընթացքում ուսանողները ոչ միայն ձեռք են բերում անհրաժեշտ գործնական հմտություններ, այլև նյութեր են հավաքում մագիստրոսական թեզի համար:
Աշխատանքի հնարավորություններն են՝ փորձագիտական հաստատություններ, նախաքննություն, հետաքննություն և օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների համակարգ, դատական համակարգ, դատախազության մարմիններ, տնտեսական անվտանգության ապահովման մարմինների համակարգ:
ՌՀՀ Իրավունքի ինստիտուտի քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության իրավունքի ամբիոնը համակարգում է ասպիրանտների գիտական պատրաստվածությունը 5.1.4 Քրեաիրավական գիտություններ մասնագիտությամբ: Ասպիրանտուրայի ծրագիրը նախատեսված է բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստման համար, որոնք կոչված են մոտ ապագայում լուծելու բուհի գիտական խնդիրները: Ասպիրանտները և հայցորդները հնարավորություն ունեն ձեռք բերել գիտական աշխատանքի անգնահատելի փորձ և ձեռք բերել բարձրագույն մակարդակի գիտելիքներ, ինչը թույլ կտա հետագայում հաջողությամբ զբաղվել գիտական, մանկավարժական և գործնական գործունեությամբ: Այս ուղղությամբ ուսուցումը ենթադրում է ակտիվ հետազոտական աշխատանք, մասնակցություն համալսարանի գիտական նախագծերին՝ առաջատար մասնագետների ղեկավարությամբ: Քսան և ավել տարիների ընթացքում ամբիոնը պատրաստել է 60-ից ավելի ասպիրանտներ և հայցորդներ:
ԴՈԿՏՈՐԱՆՏՈՒՐԱ
ՌՀՀ Իրավունքի ինստիտուտի քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության իրավունքի ամբիոնը համակարգում է դոկտորանտների գիտական պատրաստվածությունը 12.00.08. "Քրեական իրավունք և քրեաբանություն; քրեակատարողական իրավունք" մասնագիտությամբ:
Ծրագիրը նպատակաուղղված է ապագա դոկտորանտի նախապատրաստմանը հետբուհական կրթության դոկտորանտուրայում ուսումնառության ընթացքում ինքնուրույն գիտական, մանկավարժական և նորարարական գործունեության: Ուսուցման հիմնական ուղղվածությունը գիտական հետազոտությունների մեթոդաբանության և իրավունքի ոլորտում գիտական աշխատություններ գրելու տեխնիկայի յուրացումն է: Ծրագրի հաջող զարգացումը ներառում է նաև իրավապահ մարմինների գործընթացում աշխատելու նշանակալի գործնական հմտությունների ձեռքբերում ՝ լուծելով բարդ տեսական և գործնական խնդիրներ:
Ամբիոնին կից գործում է «Քրեաիրավական գիտակների ակումբ»։
Ակումբի հիմնական գործունեությունը բանավիճային միջոցառումների կազմակերպումն ու անցկացումն է ՝ մի կողմից զեկույցների ներկայացման և փաստարկման, իսկ մյուս կողմից ՝ նախապես նշանակված "ընդդիմախոսների" փաստարկման միջոցով ։
Ակումբի գործունեությունը ներառում է նաև՝
* ուսանողական զեկույցների պատրաստում արտաքին գիտաժողովների, մրցույթների, օլիմպիադաների և այլնի համար:;
* գործարար խաղերի և իրավական բեմադրությունների անցկացում;
* այցելություն դատական, քննչական և այլ պետական մարմիններ:
Կրթություն, գիտական աստիճաններ և կոչումներ
2009 թ. – Ռուս-Հայկական համալսարան (սպեցիալիտետ և ասպիրանտուրա). ստացել է իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան «Քրեական իրավունք, քրեաբանություն, քրեակատարողական իրավունք» մասնագիտությամբ։ Ատենախոսության թեմա՝ «Պատասխանատվության դիֆերենցման և անհատականացման հիմնախնդիրները՝ ըստ հանցագործության սուբյեկտի հատկանիշների»։
2010–2013 թթ. – Ռուս-Հայկական համալսարանի դոկտորանտուրա, մասնագիտացումը՝ 12.00.08 «Քրեական իրավունք և քրեաբանություն, քրեակատարողական իրավունք»։
Պարգևներ և մրցանակներ
Գիտական ղեկավարի հավաստագիր՝ «Իմ օրենսդրական նախաձեռնությունը» մրցույթում հաղթանակի համար։
Դիպլոմ՝ «Իմ օրենսդրական նախաձեռնությունը» մրցույթի դափնեկիր պատրաստելու համար։
Մասնագիտական հետաքրքրություններ Իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության հիմնախնդիրները, քրեակատարողական օրենսդրությունը ռազմական կամ արտակարգ դրության պայմաններում, թվային քրեական իրավունք (զարգացման հեռանկարները), Հայաստանի և Ռուսաստանի քրեական օրենսդրության օպտիմալացումը՝ դրական փորձի փոխառման հիման վրա, ստոմատոլոգիական գործունեության իրավական կարգավորումը, բժշկական քրեական իրավունք, քրեական պատասխանատվության դիֆերենցումը՝ որպես քրեական քաղաքականության գերակա ուղղություններից մեկը, Հայաստանի և Ռուսաստանի քրեական օրենսդրության կատարելագործումը՝ օրենսդրական տեխնիկայի ուսմունքի հիման վրա, պատժի այլընտրանքային տեսակների զարգացման և կատարելագործման հիմնախնդիրը։
Ներկայումս – Հայ-Ռուսական համալսարանի Իրավունքի ինստիտուտի Քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության իրավունքի ամբիոնի վարիչ։
2015 թ.-ից – Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի բժշկական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ։
Գիտամանկավարժական ստաժ՝ 22 տարի։ Աշխատանքային ստաժը ՌՀՀ-ում՝ 22 տարի։
Լեզուների իմացություն Հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն։
Դասավանդվող առարկաներ (2025-2026 ուս. տարի)
«Քրեական իրավունք» (Բակալավրիատ)
«ՀՀ քրեական իրավունքի արդի հիմնախնդիրները» (Բակալավրիատ)
«ՌԴ քրեական իրավունքի առանձնահատկությունները» (Բակալավրիատ)
«Հանցագործությունների որակման գիտական հիմունքները» (Բակալավրիատ)
«Պատիժ կրող անձանց իրավական վիճակի հիմնախնդիրները» (Մագիստրատուրա)
«ՌԴ/ՀՀ քրեակատարողական իրավունք» (Բակալավրիատ)
Գիտական հրապարակումներ (Ընտրանի)