ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի 2016 և 2018 թվականների, ինչպես նաև կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի 2020 թվականի հրամաններով ընդգրկվել է ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով իրականացվող «Բարձր արդյունավետությամբ 100 գիտաշխատող» մրցույթի շահառուների ցանկերում (2016, 2017, 2018 թթ.)։
Մասնակցություն գիտական հանդեսների խմբագրական խորհուրդներում
Գիտական հանդեսների խմբագրական խորհուրդների անդամ՝
«Օրենսդրության լոբբինգ»
«Դատական իշխանություն»
«Պենիտենցիար գիտություն»
«Ռուս-Հայկական համալսարանի տեղեկագիր»
«Համառուսական կրիմինոլոգիական հանդես»
Մասնակցություն գիտաժողովներին
Ռուս-Հայկական համալսարանի տարեկան գիտաժողով, 2015 թ. — «Բնապահպանական անվտանգության սպառնալիքները և դրանց նվազեցման իրավական միջոցները»։
«Ազգային անվտանգության հիմնախնդիրները գլոբալացման և ինտեգրացիոն գործընթացների պայմաններում (միջդիսցիպլինար մոտեցումներ)» միջազգային գիտաժողով, 04.11.2015 թ. (Ռուս-Հայկական համալսարան, Հարավային դաշնային համալսարան, Պյատիգորսկի պետական լեզվաբանական համալսարան) — «Մարդու իրավական անվտանգության ապահովման հիմնախնդիրները գլոբալացման և ինտեգրացիոն գործընթացների համատեքստում»։
«Գիտության և իրավակիրառական պրակտիկայի արդիական խնդիրները ԱՊՀ երկրների շրջանակում» միջազգային գիտաժողով, 10–11.02.2016 թ. — «Քրեական իրավունքի գիտության և իրավակիրառական պրակտիկայի որոշ հիմնախնդիրներ ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքի նախագծի համատեքստում»։
«Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության վիճակը, քննության և կանխարգելման խնդիրները» միջազգային գիտաժողով, 26.04.2016 թ. — «Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված հանցագործությունների որակման հիմնախնդիրները (օրենսդրական և իրավակիրառական ասպեկտներ)»։
Ռուս-Հայկական համալսարանի XIX տարեկան գիտաժողով, 04.12.2016 թ. — «Անզգուշությամբ վնաս պատճառելու իրավական կարգավորման հիմնախնդիրները»։
«Պետության կայունության և անվտանգության ապահովման իրավական մեխանիզմները. միջազգային և ազգային ասպեկտներ» գիտաժողով, 27–29.04.2016 թ. — «Պատվերի կատարման ընթացքում ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվության միջազգային-իրավական ասպեկտները»։
«Ազգային անվտանգության հիմնախնդիրները գլոբալացման և ինտեգրացիոն գործընթացների պայմաններում. միջդիսցիպլինար ասպեկտներ» միջազգային գիտաժողով, 03–05.11.2016 թ. — «Մարդու հոգևոր-մշակութային և հոգեբանական անվտանգության քրեական-իրավական կարգավորման հիմնախնդիրները»։
«Քրեական դատավարական իրավունքի զարգացման ռազմավարությունը XXI դարում» միջազգային գիտաժողով, 10–11.11.2016 թ. (համահեղինակ՝ Ա. Վարդապետյան) — «Մարդու անվտանգության քրեական դատավարական ապահովման համատեքստում Եվրոպական մարդու իրավունքների դատարանի որոշումների ազդեցությունը ՀՀ նախադեպային իրավունքի զարգացման վրա»։
«Քրեական-իրավական գիտության արդիական խնդիրները համեմատական իրավագիտության տեսանկյունից» միջազգային գիտաժողով, 17.12.2018 թ. — «Հանցագործությունների և ոչ էական արարքների տարանջատման հիմնախնդիրները»։
«Aktuelle Probleme der Strafrechtswissenschaft im internationalen Vergleich» միջազգային գիտաժողով, 18.12.2018 թ., Գերմանիա, Պոտսդամ — «Problems of distinguishing crimes from minor acts»։
«Բնապահպանական, հողային և ագրարային իրավունքի զարգացման արդիական միտումները» միջազգային գիտաժողով, ՌԴ ԳԱԱ Պետության և իրավունքի ինստիտուտ, 11.12.2020 թ. — «ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքի նախագծով բնապահպանական հանցագործությունների համար քրեական պատասխանատվության որոշ հիմնախնդիրներ»։
«Պետության և իրավունքի զարգացման խնդիրներն ու հեռանկարները XXI դարում» XII միջազգային գիտաժողով, 24–27.06.2021 թ., Ուլան-Ուդե — «ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքի ընդունման լույսի ներքո քրեական իրավունքի զարգացման որոշ հեռանկարներ»։
«Քրեական-իրավական պաշտպանությունը սահմանադրական իրավունքների, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ոլորտում» գիտաժողով, 28.05.2021 թ., Մոսկվայի ՆԳՆ համալսարան — «Ավազակության որակման վիճահարույց հարցերը ՀՀ իրավակիրառական պրակտիկայում»։
«Մարդու սահմանադրական իրավունքների քրեական-իրավական պաշտպանություն» միջազգային գիտաժողով, 26.05.2009 թ. — «Մարդու իրավական անվտանգության ապահովման համատեքստում Ռուսաստանի և Հայաստանի քրեական իրավունքի զարգացման արդիական խնդիրները»։
«Ռազմական իրավունքի արդի վիճակը և դրա ազդեցությունը Ռուսաստանի ազգային անվտանգության վրա» գիտաժողով, 21.04.2004 թ. — «Ռազմական անվտանգության պահպանմանն ուղղված քրեական օրենսդրության նորմերի կատարելագործումը»։
«Քրեական քաղաքականության, էկոլոգիայի և իրավունքի հիմնախնդիրները» միջազգային գիտաժողով, 14–25.05.2010 թ., Սանկտ Պետերբուրգ — «Մարդու անվտանգության ապահովման որոշ հիմնախնդիրներ՝ որպես քրեական քաղաքականության նոր ուղղություն»։
Ռուս-Հայկական համալսարանի VIII տարեկան գիտաժողով, 02–06.12.2013 թ. — «ՀՀ ժամանակակից քրեական օրենսդրության զարգացման հիմնական ուղղությունները ինտեգրացիոն գործընթացների համատեքստում»։
«Օրենք և օրենսդիր. օրենսդրական գործընթացի խնդրահարույց հարցերը» գիտաժողով, 24.04.2014 թ., Մոսկվա — «Քրեական օրենքի դատական մեկնաբանության հիմնախնդիրները հակասությունների և թերի կարգավորման պայմաններում»։
Ռուս-Հայկական համալսարանի միջազգային գիտաժողով «Դատական փորձաքննության նշանակությունը հանցավորության դեմ պայքարում», 30.10.2014 թ. — «Դատական փորձագետների եզրակացությունների գնահատման որոշ հարցեր դատական վճիռներում»։
«Իրավախախտում և իրավական պատասխանատվություն» միջազգային գիտաժողով, 13–14.11.2012 թ., Տոլյատի — «Կորպորացիաների վարչական և քաղաքացիական պատասխանատվության որոշ հիմնախնդիրներ քրեականորեն պատժելի արարքների համար»։
Ռուս-Հայկական համալսարանի XIV տարեկան գիտաժողով, 2019 թ. (համահեղինակ՝ Ա. Սարգսյան) — «Խոստովանական հայտարարության քրեական-իրավական նշանակությունը գործուն զղջման համակարգում»։
«Կոնվենցիոն սկզբունքները քրեական իրավունքում» միջազգային գիտաժողով, ՌԴ Արդարադատության նախարարության ակադեմիա, 22.11.2013 թ. — «Non bis in idem սկզբունքի կիրառման հիմնախնդիրները ՀՀ իրավակիրառական պրակտիկայում»։
«Քրեական օրենսդրության կատարելագործումը ժամանակակից պայմաններում» միջազգային գիտաժողով, 23–24.05.2011 թ., Սանկտ Պետերբուրգ — «Հանցավոր վարքագծի և ոչ հանցավոր վարքագծի տարանջատումը՝ որպես ժամանակակից քրեական-իրավական քաղաքականության կարևոր ուղղություն»։
«Քրեական-իրավական գիտության արդիական խնդիրները համեմատական իրավագիտության տեսանկյունից» X միջազգային գիտաժողով, Պոտսդամի համալսարան, Գերմանիա, 2021 թ. — «ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքում հատուկ սուբյեկտի տեսական և կիրառական հիմնախնդիրները»։
Գիտաժողով՝ նվիրված իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՌԴ վաստակավոր իրավաբան Ա. Բ. Սոլովյովի 85-ամյակին, Երևանի պետական համալսարան, 2021 թ.։
«ՀՀ քրեական դատավարական օրենսդրությամբ հատուկ կատեգորիայի անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկման արդիական հարցերը»։
«Քրեական-իրավական ազդեցությունը և դրա դերը հանցավորության կանխարգելման գործում» III միջազգային գիտաժողով (Սարատովյան քրեական-իրավական ընթերցումներ), 29–30.03.2018 թ., Սարատովի պետական իրավաբանական ակադեմիա — «ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքի առաջնահերթություններն ու հեռանկարները գլոբալացման պայմաններում»։
«Միջազգային և ազգային իրավունքի փոխհարաբերության հիմնախնդիրները» միջազգային գիտաժողով, 30.11.2021 թ. — «Միջազգային իրավունքի նորմերի դերն ու նշանակությունը ՀՀ քրեական արդարադատության համակարգում»։
«ԱՊՀ երկրների քրեական օրենսդրության և իրավակիրառական պրակտիկայի արդիական խնդիրները» միջազգային գիտաժողով, 16.02.2022 թ., Ռուս-Հայկական համալսարան — «ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքով հանցագործությանը համատեղ մասնակցության ինստիտուտի զարգացման միտումները»։
«Հասարակության զարգացման պայմաններում քրեական քաղաքականություն» միջազգային գիտաժողով (նվիրված պրոֆեսոր Մ. Ն. Գեռնետի հիշատակին), 05.10.2022 թ. — «ՀՀ նոր քրեական օրենսդրությամբ մեղքի ուսմունքի զարգացման միտումները»։
«Անձի անվտանգության միջդիսցիպլինար հիմնախնդիրները քրեական դատավարությունում» միջազգային գիտաժողով, 09.12.2022 թ. — «Անձի անվտանգության ապահովման ինստիտուտը ՀՀ նոր քրեական դատավարական և քրեական օրենսդրությունում»։
«Aktuelle Probleme der Strafrechtswissenschaft im internationalen Vergleich», Պոտսդամ, 13.12.2021 թ. — «Theoretische und praktische Probleme des Sondersubjekts einer Straftat im neuen Strafkodex der Republik Armenien»։
Ռուս-Հայկական համալսարանի XVI տարեկան գիտաժողով, 2022 թ. — «Օրենքի հետադարձ ուժի contra legem զարգացման հեռանկարները»։
«Բարձրագույն դպրոցի զարգացման հեռանկարները» IV միջազգային գիտաժողով, 20.05.2023 թ. (համահեղինակ՝ Ա. Սարգսյան) — «Կրթության դերը անչափահասների հանցավորության կանխարգելման գործում»։
«Բնապահպանական հանցագործությունների որակման և քննության արդիական հիմնախնդիրները» միջազգային գիտաժողով, 09.07.2023 թ. — «ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքով բնապահպանական հանցագործությունների համար քրեական պատասխանատվության որոշ վիճահարույց հարցեր»։
«Բարձրագույն դպրոցի զարգացման հեռանկարները» միջազգային գիտաժողով, 25.05.2024 թ. (համահեղինակ՝ Ա. Սարգսյան) — «Հակակոռուպցիոն դաստիարակությունը բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում»։
«Քրեական պատասխանատվությունից և պատժից ազատումը Ռուսաստանի Դաշնության և օտարերկրյա պետությունների օրենսդրությամբ» միջազգային գիտաժողով, 23–24.05.2024 թ. — «Գործուն զղջման ինստիտուտի առանձնահատկությունները ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքի ընդունման լույսի ներքո»։
«Քրեական իրավունք» – (բակալավրիատ)։
«Համեմատական քրեական իրավունք՝ որպես համեմատական իրավագիտության մաս» – (մագիստրատուրա)։
«ՀՀ քրեական օրենսդրության Ընդհանուր մասի արդիական հիմնախնդիրները» – (ասպիրանտուրա)։