Почётная медаль Национального Собрания РА
Медаль Генеральной прокуратуры РА
Монографии/учебники/учебно-методические пособия
Иерархия и координация источников права: теоретические и сравнительные аспекты.// монография, Под ред. А.А. Васильева. Авт.кол. А.А. Васильев, Я. Стоилов, Е.А. Фролова, А.С. Гамбарян. М.: ИНФРА-М, 2025. 475 с.
Гамбарян А.С. Юридическая концепция революции и судебное применение доктрины Г. Кельзена// Монография, в соав. Дабагян В.В. СПб.: Алетейя, 2025. 260 с.
Ղամբարյան Ա.Ս. Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարություն (օրենսդրությունը, սկզբունքները և սուբյեկտները)// Գիտաուսումնական ձեռնարկ, Ղազարյան Ա․ Թադևոսյան Ա․ Գիտ․ խմբ․ Ա․ Ղամբարյան․ Եր.։ Տիգրան Մեծ, 2024. 584 էջ
Ղամբարյան Ա.Ս. Իրավունքի ընդհանուր տեսության հիմնախնդիրները// Ուսումնական ձեռնարկ, Գիտ. խմբ. Ա. Ղամբարյան։ Եր․։ Քոփի Փրինթ, 2024․ 492 էջ
Ղամբարյան Ա.Ս. Ապացուցման միջոցները և ապացուցումը Հայաստանի Հանրապետության քրեական aդատավարությունում։// Գիտաուսումնական ձեռնարկ. Գիտ. խմբ. Ա. Ղամբարյան. Եր.։ ՀՌՀ հրատ., 2025, 615 էջ
Պետության և իրավունքի տեսություն (սխեմաներ և իրավիճակային խնդիրներ)/ Ա.Ղամբարյան Հ.Ստեփանյան, Ուսումնական ձեռնարկ. «Տիր» հրատարակչություն, Երևան 2024, 303 էջ։
Участие в научных мероприятиях (конференции, форумы, круглые столы и т.д.)
Гамбарян А.С. Международный круглый стол. Клуб Правовой доктрины Севастопольский филиал Института законодательства и сравнительного правоведения при Правительстве РФ//24 августа 2025 (участие в дистанционном формате)
Гамбарян А.С. ΧVΙΙ Международная научно-практическая конференция на тему «Слепая рецепция зарубежных норм (Imitatio peregrina) в УПК Армении: причины и последствия// "НАУЧНАЯ ШКОЛА УГОЛОВНОГО ПРОЦЕССА И КРИМИНАЛИСТИКИ СПБГУ. НАУКА, ЗАКОН, ПРАКТИКА”, 27-28 июня 2025 год
Научные статьи
Гамбарян А.С. Развитие уголовно-процессуального права Армении вне закона (extra legem) и вопреки закону (contra legem) // Вестник Санкт-Петербургского университета. 2024. Право, 15 (1), С. 206–224 scopus
Гамбарян А.С. Новая искренность политико-правовой системы метамодерна // Юридическая наука и практика: Вестник Нижегородской академии МВД России. 2025. № 2 (70). С. 14–19. https://doi.org/10.36511/2078-5356 ВАК (категория 1)
Гамбарян А.С. Институциональная система развития права вопреки закрытому законодательному перечню // Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն 2025, Vol. 16, № 1 (42), էջեր 6-18 https://doi.org/10.46991/BYSU.C/2025.16.1.006
Гамбарян А.С. «Слепая рецепция зарубежных норм (Imitatio peregrina) в УПК Армении: причины и последствия»//по итогам ΧVΙΙ Международной научно-практической конференции // "НАУЧНАЯ ШКОЛА УГОЛОВНОГО ПРОЦЕССА И КРИМИНАЛИСТИКИ СПБГУ. НАУКА, ЗАКОН, ПРАКТИКА”, 27-28 июня 2025 год
Ղամբարյան Ա.Ս. Ենթաօրենսդրական ակտ ընդունելու՝ «օրենքի հիման վրա» և «լիազորող նորմի» պայմանները// Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն 2024, Vol. 15, № 1(40), էջեր 7-28
Ղամբարյան Ա.Ս. Քննչական գործողության կատարումը տեսակապի միջոցով// Օրինականություն, 2024, № 135, էջեր 17-36
Ղամբարյան Ա.Ս. Իրավաընկալումը և contra legem իրավունքի զարգացումը // ՀՀ սահմանադրական դատարանի տեղեկագիր, 2024, № 2 (114) էջեր 11-48
Ղամբարյան Ա.Ս. Contra legem իրավունքի զարգացման քողարկումը և կանոնին հետևելու պարադոքսը // Բանբեր արդարադատության ակադեմիայի, 2024, № 2 (12), էջեր 42-54
Ղամբարյան Ա.Ս. Փորձաքննության համար նմուշ ստանալը՝ ՀՀ քրեական դատավարությունում // Օրենքի պատվար, 2024, № 18, էջեր 41-58
Ղամբարյան Ա.Ս. Contra legem իրավունքի զարգացման լեգիտիմացումը և զսպումների կառուցակարգերը // Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն 2024, Vol. 15, № 2(41), էջեր 70-93
Ղամբարյան Ա.Ս. Քրեադատավարական ապացույցների թույլատրելիության սահմանադրաիրավական կանոնները // Օրինականություն, 2024, № 136, էջեր 35-65
Ղամբարյան Ա.Ս. Իրավունքի extra legem և contra legem զարգացումն օրենսդրական փակ ցանկերի պարագայում // ՀՀ սահմանադրական դատարանի տեղեկագիր, 2025, № 1 (118) էջեր 9-41 DOI: 10.59560/18291155-2025.1-9
Ղամբարյան Ա.Ս. Օրենսդրական փակ ցանկերի տեսա-իրավական հիմքերը // Հանրային կառավարում, 2025, Vol. 22, № 1, էջեր 163-179 DOI: 10.55490/18290167-2025.1-163
Ղամբարյան Ա.Ս. Մետամոդեռնի արդարադատությունը․ տատանումները մոդեռնի և հետմոդեռնի գերակայությունների միջև// Օրենքի պատվար, 2025, № 19, էջեր 99-117 DOI: 10.63925/18294847-2025.19op-17
Ղամբարյան Ա.Ս. Միջազգային պայմանագրին հակասելու հիմքով ենթաօրենսդրական ակտերն անվավեր ճանաչելը (մեթոդաբանական և վարչադատավարական հիմնախնդիրները ) // Օրենքի պատվար, 2025, № 19, էջեր 61-98 DOI: 10.63925/18294847-2025.19op-06
Ղամբարյան Ա.Ս. Оրենսդրական փակ ցանկերի սիմուլյակրերը // Հանրային կառավարում, 2025, Vol. 23, № 2
Ղամբարյան Ա.Ս. Ապացուցման ֆորմալ միջոցների մեթոդաբանական հարցերը // Օրինականություն, 2025, № 137, 29-42 doi.org 10.59821/18294219-2025.1-gaf01
Ղամբարյան Ա.Ս. Օրենքով սահմանված կարգով ձեռք բերված ապացույցների օգտագործման արգելքները // Գիտական Արցախ, 2024, №4 (23), էջեր 12-24
Ղամբարյան Ա.Ս. ՀՀ-ում օրենքով չնախատեսված լիազորության ճանաչումն օրենսդրական փակ ցանկերում // ՀՀ սահմանադրական դատարանի տեղեկագիր, 2025, № 2 (119) էջեր 8-44 DOI: 10.59560/18291155-2025.2-9
Ղամբարյան Ա.Ս. Գրավը՝ որպես խափանման միջոց (կիրառման հիմնախնդիրները) // Օրենքի պատվար, 2025, № 20, էջեր 37
Ղամբարյան Ա.Ս. Սեփականությունից զրկելու սահմանադրականության հարցերը ՀՀ քրեական դատավարությունում // Բանբեր արդարադատության ակադեմիայի, 2025, № 2 (12), էջեր 42-54