• միջազգային տնտեսական իրավունք
• փախստականների միջազգային իրավունք
• միջազգային պայմանագրերի իրավունք
• Եվրոպական միության իրավունք (ԵՄ իրավունք)
• Եվրասիական տնտեսական միության իրավունք (ԵԱՏՄ իրավունք)
Ամբիոնի գիտական ​​գործընկերները
Ամբիոնը գիտական և մասնագիտական համագործակցություն է իրականացնում ՌՀՀ-ի տարբեր ինստիտուտների, ՀՀ և արտասահմանյան այլ համալսարանների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների և կրթական կենտրոնների հետ: Ամբիոնը ակտիվ համագործակցություն է ծավալում տարբեր գիտական ուղղություններով՝ Վորոնեժի պետական համալսարանի, Ռոստովի պետական համալսարանի,«Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի, Վ. Ֆ. Յակովլևի անվան Ուրալի պետական իրավաբանական համալսարանի, ինչպես նաև ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության Մոսկվայի պետական միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի Եվրասիական ուսումնական ինստիտուտի հետ։
Ամբիոնը համագործակցում է նաևՀայաստանում Միջազգային Կարմիր Խաչի կոմիտեի ներկայացուցչության, Միջազգային իրավունքի հայկական ասոցիացիայի (AILA),Resolve Academy-ի և այլ կազմակերպությունների հետ։
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը
Այս պահին ամբիոնում աշխատում են 12 դասախոս, որոնցից 1-ը իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր է, իսկ 6-ը՝ իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, որոնցից 2-ը ունեն դոցենտի գիտական կոչում: Ամբիոնի դասախոսները մասնակցում են հանրապետական և միջազգային գիտա-վերլուծական կոնֆերանսներին, ինչպես նաև հանդիսանում են ՌՀՀ-ի Իրավունքի ինստիտուտի ուսանողական թիմերի մարզիչներ, որոնք ներկայացնում են համալսարանը ազգային և միջազգային դատախաղ-մրցույթներում։
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի վերջին հրապարակումները
1. Айрапетян А.К. (соавторства А.А. Даниелян) Особенности правового регулирования криптоактивов в ЕС и ЕАЭС  // Вестник РАУ, № 2 (53). – Ер.: Изд-во РАУ, 2025. – 146-154 с. https://vestnik.rau.am/uploads/documents/1757406108.pdf
2. Айрапетян А.К. (соавторства С.А. Папикян) Золотая акция: ключ к управлению корпоративными гигантами на примере государств-членов ЕАЭС // Международная Восемнадцатая годичная научная конференция (2–6 декабря 2024г.): Сборник научных статей: Гуманитарные и общественные науки. – Ер.: Изд-во РАУ, 2025. Часть I. – 68-75 с. https://science.rau.am/uploads/documents/1753188870.pdf
3. Айрапетян А.К. Научно-методические подходы к изучению и совершенствованию права ЕАЭС// European and Asian Law Review. 2025. № 2. Т. 8. С. 10–22. DOI: 10.34076/27821668_2025_8_2_10. https://cyberleninka.ru/article/n/nauchno-metodicheskie-podhody-k-izucheniyu-i-sovershenstvovaniyu-prava-eaes
4. А.К.Айрапетян (соавт. А.Р. Мкртчян), Основные проблемы гармонизации налогового законодательства в рамках ЕАЭС // Публично-правовое обозрение, 2025, №3, с.30-35
5. А.К. Айрапетян, Проблема цифрового суверенитета в европейском пространстве //Развитие юридической науки в новых условиях: единство теории и практики: сборник докладов по материалам Всероссийской научно-практической конференции / отв. ред. И. П. Зиновьев; Южный федеральный университет. – Ростов-на-Дону; Таганрог: Издательство Южного федерального университета, 2025, с.231-235.
6. Айрапетян А.К. (соавторства Д. В. Григорян) Сравнительный анализ правового регулирования миграционной политики в ЕС и ЕАЭС// Труды Евразийского научного форума: сборник научных статей из материалов ХVI Евразийского научного форума. СПб., 12-13 декабря 2024 года / Общ. научн. ред. М. Ю. Спириной. Часть II. — СПб.: Университет при МПА ЕврАзЭС, 2025. — 22-33 с. https://miep.spb.ru/upload/science/evraziyskiy-nauchnyy-forum-enf/enf-2024/sbornik_enf_2024_part2_2.pdf
7. Айрапетян А.К. (соавторства Н.А. Мхоян) Особенности правового регулирования искусственного интеллекта в европейском пространстве: рекомендации для ЕАЭС // Научная весна молодых учёных Евразии: сборник научных статей участников Международной научно-практической школы. Санкт Петербург, 14-18 апреля 2025 года / Общ. научн. ред. М. Ю. Спириной. — СПб.: Университет при МПА ЕврАзЭС, 2025. — 83-93 с.
8. Айрапетян А.К. (соавторства М.Н. Саргсян) Экоцид: вызов международному уголовному праву (вопросы признания и криминализации) // Юриспруденция: актуальные вопросы теории и практики: сборник статей IX Международной научно-практической конференции. – Пенза: МЦНС «Наука и Просвещение». – 2025. – 153-157 с. https://naukaip.ru/wp-content/uploads/2025/06/MK-2381.pdf
9. Оганесян В.А. «Оговорка “rebus sic stantibus” и Карсский договор от 13 октября 1921 года» // Вестник РАУ" (серия: гуманитарные и общественные науки), №2, 2025, Изд-во РАУ, стр. 135-145  https://vestnik.rau.am/uploads/documents/1757406090.pdf
10. Հայրապետյան Ա.Կ. ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԻՆՏԵԳՐՄԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔ. ուսումնամեթոդական ձեռնարկ / Ա. Կ. Հայրապետյան. — Եր.: ՀՌՀ հրատ., 2025. — 108 էջ
11. Գրիգորյան Մ.Ա. "Պաշտպանելու պարտականություն" սկզբունքի կիրառելիության սահմաններն Արցախում //"Գիտական Արցախ", №2(25), 2025,էջ 28-42. https://artsakhlib.am/ru/2025/10/12/%D5%BA%D5%A1%D5%B7%D5%BF%D5%BA%D5%A1%D5%B6%D5%A5%D5%AC%D5%B8%D6%82-
12. Khachatryan D. Ethnic cleansing as a crime against humanity: a legal analysis of forced deportation in Nagorno-Karabakh//Loyola Journal of Public Interest Law, Volume 26:1, p.35-55.
13. Abgaryan N. Lawfare: The Mortal Kombat of Jurisprudence/Völkerrechtsblog, 2025. https://voelkerrechtsblog.org/lawfare-the-mortal-kombat-of-jurisprudence/
14. Abgaryan N., Khachatryan D. Deal or No Deal? The Hidden Reef in the Armenia–Azerbaijan Peace Deal// Washington International Law Journal,2025. https://wilj.org/2025/11/11/deal-or-no-deal-the-hidden-reef-in-the-armenia-azerbaijan-peace-text/
15. Абрамова А.Г. Роль международных организаций в вопросе защиты персональных данных // Регион и мир, 2024, №2(51), стр. 23-28. https://geopolitika.am/dir/wp-content/blogs.dir/1/files/2024_2_23_28.pdf
16. Абрамова А.Г. Новые технологии и их значение в защите персональных данных. (Интернет вещей, искусственный интеллект)// Вестник Российско-Армянского (Славянского) университета, 2024, №2,  стр. 44- 52 https://vestnik.rau.am/uploads/documents/1721216984.pdf
17. Оганесян В.А. Влияние межгосударственных отношений на функционирование международного права // Публично- правовое обозрение. 2024.№ 2. С.45-57. http://www.law.vsu.ru/science/publications/pdf/pub-prav-ob2024_2.pdf
18. Գրիգորյան Մ.ԱԱրցախում կատարված պատերազմական հանցագործությունների համար միջազգային իրավական պատասխանատվության որոշ հիմնահարցերԵրևանԳիտական Արցախ, №4(23), 2024, էջ 36-48: https://cyberleninka.ru/article/n/some-issues-of-international-legal-responsibility-for-war-crimes-commited-in-artsakh
19. Оганесян В.А. Актуальные проблемы международного права в контексте изменяющегося мирового порядка // European and Asian Law Review. 2023. № 3. Т. 6. С. 29–50. https://ealawreview.ru/index.php/ea/article/view/133/44
20. Айрапетян А.К. Межпредметное изучение права ЕАЭС в контексте гармонизации национальных правовых систем // Гармонизация национальных правовых систем в условиях современного развития Евразийского экономического союза: сборник научных статей по материалам ΧVII Международной научно-практической конференции (8-10 сентября 2022 года) / под ред. д.ю.н., профессора А.Н. Позднышова; д.ю.н., профессора И.В. Рукавишниковой; кандидата юридических наук, доцента Р.Г. Непранова. – Ростов-на-Дону: Издательско-полиграфический комплекс Рост. гос. экон. ун-та (РИНХ), 2023. – 49-52 с.
21. Գրիգորյան Մ.Ա.2020թնոյեմբերի 9ի «Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման» եռակողմ հայտարաության իրավաբանական ուժն ու հետևանքներըԵրևանԳիտական Արցախ, №2(17), 2023, էջ 9-23: