2020 թվականի մարտից ամբիոնի ժամանակավոր պաշտոնակատարն է ի.գ.դ, պրոֆեսոր Վոլոդյա Համբարձումի Հովհաննիսյանը։
Ամբիոնի գիտակրթական գործունեության նպատակներն են՝
Ամբիոնի իրականցվող կրթական ծրագրերը
Միջազգային և եվրոպական իրավունքի ամբիոնը հանդիսանում է Իրավունքի ինստիտուտի «Իրավագիտություն» մասնագիտության թողարկող ամբիոն։ Ամբիոնի գործունեության շրջանակներում իրականացվում է ուսումնական գործընթացի կազմակերպման երեք մակարդակ՝ բակալավրիատ, մագիստրատուրա (մագիստրոսական ծրագիր՝ «Միջազգային հանրային իրավունք, եվրոպական իրավունք») և ասպիրանտուրա՝ գիտական մասնագիտություն 5.1.5. Միջազգային իրավաբանական գիտություններ (ԺԲ.00.06 Միջազգային իրավունք):
ԲԱԿԱԼԱՎՐԻ ԱՍՏԻՃԱՆ
Բակալավրիատում ամբիոնի հիմնական նպատակն է ապահովել որակյալ և արդյունավետ կրթական գործընթաց, ինչպես նաև մասնագիտական հմտություններ՝ փոխանցելով գիտելիքներ միջազգային իրավունքի և եվրոպական իրավունքի բնագավառում, զարգացնել ուսանողների վերլուծական մտածողությունը, ստեղծագործական կարողությունը և խնդրահարույց հարցերի ոչ ստանդարտ լուծումներ գտնելու կարողությունը, ինքնուրույն և փոքր խմբերով աշխատելու կարողությունը և այլն, և դրանով իսկ նպաստել բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստմանը: Բակալավրիատում ամբիոնի դասախոսները ուսանողների մոտ ձևավորում են հիմնարար գաղափարներ միջազգային իրավունքի և Եվրոպական միության իրավունքի մասին:
ՄԱԳԻՍՏՐԱՏՈՒՐԱ
«Միջազգային հանրային իրավունք, եվրոպական իրավունք» մագիստրոսական ծրագիրը 40.04.01 «Իրավագիտություն» մասնագիտության շրջանակներում հանդիսանում է միջազգային հանրային իրավունքի և եվրոպական իրավունքի հիմնական ճյուղերի և ենթաճյուղերի ուսումնասիրության համապարփակ ծրագիր Ծրագրի նպատակն է ընդլայնել և խորացնել ուսանողների գիտելիքները ժամանակակից միջազգային հանրային իրավունքի արդի հիմնախնդիրների վերաբերյալ՝ տարբեր պետությունների միջև համագործակցության ոլորտներում, ինչպես նաև եվրոպական իրավունքի վերաբերյալ:
Մագիստրոսական ծրագիրը նպատակաուղղված է զարգացնել ուսանողների վերլուծական հմտություններ, մասնագիտական կոմպետենտություն, պատրաստել բարձր որակավորում ունեցող միջազգային իրավունքի մասնագետներ, ովքեր կարող են որակավորված կերպով մեկնաբանել և կիրառել միջազգային իրավաբանական ակտերը կոնկրետ իրավաբանական գործունեության ոլորտներում, ինչպես նաև տիրապետել միջազգային իրավական գործիքակազմին՝ արդյունավետ աշխատելու համար հանրային կառույցներում: Ուսման ընթացքում ուսանողներին ներկայացվում են ինչպես տեսական, այնպես էլ կիրառական հարցեր՝ անցկացվում են պրակտիկ պարապմունքներ, դատական խաղեր, կլոր սեղաններ և կոնֆերանսներ:
ԱՍՊԻՐԱՆՏՈՒՐԱ
Ասպիրանտուրայի ծրագիրը՝ գիտական մասնագիտություն 5.1.5. Միջազգային իրավաբանական գիտություններ (ԺԲ.00.06 Միջազգային իրավունք) նպատակաուղղված է միջազգային իրավական գիտությունների ոլորտում գիտական և դասախոսական կազմի համապարփակ և բարձրորակ պատրաստմանը: