1965–1970 թթ. – ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի ուսանող։
1970–1973 թթ. – ԽՍՀՄ Գլխավոր դատախազության Մոսկվայի Համամիութենական գիտահետազոտական ինստիտուտի ասպիրանտ։
1975 թ. – Գերազանցությամբ ավարտել է ԽՍՀՄ Արդարադատության նախարարության Դատական փորձաքննությունների համամիութենական ինստիտուտի փաստաթղթերի տեխնիկական փորձաքննության ֆակուլտետը։
1976 թ. – Գերազանցությամբ ավարտել է նույն ինստիտուտի դատաձեռագրաբանական փորձաքննությունների ֆակուլտետը։
Մասնագիտական հետաքրքրություններ - Քրեական իրավունք (ընդհանուր մաս), Քրեական իրավունք (հատուկ մաս), Քրեական դատավարություն, Քրեակատարողական իրավունք, Հանցավորության կանխարգելում։
Լեզուների իմացություն Ռուսերեն, հայերեն։
Աշխատանքային և գիտամանկավարժական գործունեություն
1973–1974 թթ. – Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի դասախոս։
1974–1981 թթ. – ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի դասախոս,
1991–1999 թթ.՝ ավագ դասախոս։
1980–1987 թթ. – ՀԿԿ Կենտկոմի Մարկսիզմ-լենինիզմի համալսարանի դասախոս։
1996-1998 թթ. – Խ. Աբովյանի անվան ՀՊՄՀ դասախոս։
1996 թ.-ից առ այսօր – Արտաքին տնտեսական կապերի համալսարանի պրոֆեսոր։
2009 թ.-ից առ այսօր – Հայ-Ռուսական համալսարանի պրոֆեսոր։
2011–2014 թթ. – Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի դասախոս։
1974 թ., 1996–2008 թթ. – ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող։
1974–1976 թթ. – ՀՀ արդարադատության նախարարության ԴՓԳՀԼ (НИЛСЭ) կրիմինալիստիկական փորձաքննությունների բաժնի պետ։
1976–1983 թթ. – ՀԿԿ Երևանի քաղաքային կոմիտեի վարչական մարմինների բաժնի հրահանգիչ։
1983–1991 թթ. – Երևան քաղաքի Շահումյանի շրջանի դատախազ։
1992–1996 թթ. – ՀՀ բնապահպանական դատախազության ավագ օգնական, դատախազի տեղակալ։
1997–2004 թթ. – ՀՀ Գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազ, վարչության պետի տեղակալ։
2004–2007 թթ. – ՀՀ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության պետ։
2007–2009 թթ. – ՀՀ Գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ։
1995–1999 թթ. – ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի պետական քննական հանձնաժողովի նախագահ։
1996–2012 թթ. – «Դատախազության դպրոց» ՊՈԱԿ-ի դասախոս։
1997–2002 թթ. – ՀՀ ԳԱԱ գիտական հետազոտությունների փորձաքննության հանձնաժողովի անդամ։
2002–2007 թթ. – ՀՀ ԳԱԱ փորձագիտական և նորարարական ներդրումների հանձնաժողովի անդամ։
Գիտական և հրապարակախոսական գործունեություն Մոտ 40 հրապարակախոսական հոդվածի և 68 գիտական աշխատանքի (հոդվածներ, մեկնաբանություններ, մենագրություններ) հեղինակ է, «Հայաստանի և Ռուսաստանի քրեական իրավունք» դասագրքի համահեղինակ։
1985–1990 թթ. – Գերագույն դատարանին առընթեր գիտամեթոդական խորհրդի անդամ, իսկ 2004–2008 թթ.՝ ՀՀ Գլխավոր դատախազին առընթեր գիտամեթոդական խորհրդի անդամ։
1985–1990 թթ. – Երևան քաղաքի Շահումյանի շրջանային խորհրդի պատգամավոր։
ՀՀ ԲՈԿ-ի ցանկում ընդգրկված «Օրինականություն» և «Օրենք և իրականություն» ամսագրերի գիտական խմբագրական խորհուրդների անդամ։
7 հայցորդի գիտական ղեկավար։
Մասնակցություն միջազգային գիտաժողովների, սեմինարների և իրավաբանական ֆորումների (ՀՀ, ՌԴ, ԱՄՆ, Ավստրիա, Հունգարիա, Նիդերլանդներ)։
Պարգևներ և կոչումներ
1973 թ. – Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու։
1979 թ. – «Գիտելիք» համամիութենական ընկերության ոսկե մեդալ՝ ակտիվ դասախոսական գործունեության համար։
1980 թ. – ԽՍՀՄ ԴՕՍԱԱՖ-ի պատվոանշան։
1987 թ. – ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի նախագահության հրամանագրով՝ մեդալ «ԽՍՀՄ զինված ուժերի 70-ամյակ»։
1997 թ. – Փիլիսոփայության դոկտոր։
1996 թ. – Էկոլոգիայի միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս։
2003 թ. – ՀՀ դատախազության պատվավոր աշխատողի կոչում։
2004 թ. – ՀՀ Նախագահի հրամանագրով շնորհվել է արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճան (արդարադատության գեներալ-մայոր)։
2004 թ. – ՀՀ Ոստիկանության «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալ։
2006 թ. – «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե մեդալ։
2008 թ. – ՀՀ ԲՈԿ-ի կողմից շնորհվել է դոցենտի կոչում «Իրավագիտություն» մասնագիտությամբ։
2014 թ. – Իրավագիտության ասպարեզում ունեցած վաստակի և երկարամյա մանկավարժական գործունեության համար ՀՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է Մխիթար Գոշի մեդալով։
2015 թ. – ՀՀ ԲՈԿ-ի կողմից շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում «Իրավագիտություն» մասնագիտությամբ։
2018 թ. – Մեդալ «ՀՀ դատախազության 100-ամյակ»։
Դասավանդվող առարկաներ (2025/2026 ուս. տարի)
«Պատժի նշանակման առանձնահատկությունները՝ համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի» (Մագիստրատուրա):
«Հանցագործությունների առանձին տեսակների քննության մեթոդիկան» (Մագիստրատուրա):
«Պատժի նշանակման առանձնահատկությունները ՀՀ-ում» (Մագիստրատուրա):