Պետության և իրավունքի տեսություն (սխեմաներ և իրավիճակային խնդիրներ)/ Ա.Ղամբարյան Հ.Ստեփանյան, Ուսումնական ձեռնարկ. «Տիր» հրատարակչություն, Երևան 2024, 303 էջ։
Թորոսյան Ս.Լ. «ՀՀ Սահմանադրությունը մեկնաբանություններով. Երկրորդ մաս», Երևան 2025
Փխրիկյան Ա. "Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձի իրավական հարցերի սեղանի գիրք" , Երևան 2025 /համահեղինակությամբ/
Հակոբյան Լ.Ա. Հովհաննիսյան Ն․ Երիտասարդների մասնկացությունն ընտրություններին․ երիտասարդ ընտրողների ընտրական ակտիվության բարձրացումը Հայաստանի Հանրապետությունում։// դասագիրք, Հայրապետ, 2024. 200 էջ
Акопян Л., Асатрян А. Средства массовой информации в демокаратическом обществе: опыт Республики Армения / Л. Акопян, А. Асатрян.– Ер.։ Изд-во «Айрапет», 2025.– 144 с.
Participation in scientific events (conferences, forums, round tables, etc.)
Гамбарян А.С. Международный круглый стол. Клуб Правовой доктрины Севастопольский филиал Института законодательства и сравнительного правоведения при Правительстве РФ//24 августа 2025 (участие в дистанционном формате)
Гамбарян А.С. ΧVΙΙ Международная научно-практическая конференция на тему «Слепая рецепция зарубежных норм (Imitatio peregrina) в УПК Армении: причины и последствия// "НАУЧНАЯ ШКОЛА УГОЛОВНОГО ПРОЦЕССА И КРИМИНАЛИСТИКИ СПБГУ. НАУКА, ЗАКОН, ПРАКТИКА”, 27-28 июня 2025 год
Ստեփանյան Հ.Ա. «Թվայնացում․նորարարություն, բիզնես» խորագրով միջազգային գիտաժողով/ «Աշխատանքային իրավունքի իրացման հիմնախնդիրները նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացման ժամանակաշրջանում»/ զեկույց/ համահեղինակներ Արմինե Խառատյան, Աշոտ Հայրապետյան//13-14 մարտի 2025/ ՀՊՏՀ
Ստեփանյան Հ.Ա. Պետության և պետականության ընկալումները արդի միջազգային հարաբերություններում// կլոր սեղան-քննարկում /Գլաձոր համալսարան, 27․03․2025
Ստեփանյան Հ.Ա. Արհեստական բանականություն ԱԲ ներուժը կրթական միջավայրում// Երևանի «Գլաձոր» համալսարան, 27.07.2025
Акопян Л.А. «Пределы вмешательства в свободу выражения в рамках предвыборной агитации» научный доклад в рамках VIII Всероссийской с международным участием научно-практической конференции «Тенденции развития юридической науки на современном этапе», Кемерово, 16 – 17 мая 2025 года
Акопян Л.А. «Совершенствование подготовки организаторов выборов: опыт и подходы Армении» доклад в рамках ИССЫК-КУЛЬСКОГО ЭЛЕКТОРАЛЬНОГО ФОРУМА «СОВРЕМЕННЫЕ ПОДХОДЫ К ЭЛЕКТОРАЛЬНОМУ УЧАСТИЮ: ОТ ТЕОРИИ К ПРАКТИКЕ», Кыргызстан, 25-28 июня 2025 г.
Бадарян М. Форум «Человеческий капитал 2025» г.Алма-Ата (Республики Казахстан)// август 2025 года.
Սարկիսով Հ.Ա. ՀՀ ՊՆՎ. Սարգսյանի անվան Ռազմական Ակադեմիայի Ռազմականգիտության ապագան ՀՀ Զինված Ուժերի կերպափոխման համատեքստում. Գալիք պատերազմների մարտահրավերները և դրանց արդյունավետ հաղթահարման ուղիները գիտագործնական կոնֆերանս. Զեկույց (թեմա)՝ Հայաստանի Հանրապետության անվտնագության խորհրդի սահմանադրաիրավական կարգավիճակի արդի հիմնախնդիրները// Փետրվարի 6-7, 2025 թ.
Саркисов Г.А. Международная студенческая годичная научная конференция РАУ. Тема доклада «ՀՀ նոր Սահմանադրության ընդունումը ազգային անվտնագության համատեքստում»// 21-23, апрель, 2025 г.
Scientific articles
Ղամբարյան Ա.Ս. Ենթաօրենսդրական ակտ ընդունելու՝ «օրենքի հիման վրա» և «լիազորող նորմի» պայմանները// Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն 2024, Vol. 15, № 1(40), էջեր 7-28
Ղամբարյան Ա.Ս. Քննչական գործողության կատարումը տեսակապի միջոցով// Օրինականություն, 2024, № 135, էջեր 17-36
Ղամբարյան Ա.Ս. Իրավաընկալումը և contra legem իրավունքի զարգացումը // ՀՀ սահմանադրական դատարանի տեղեկագիր, 2024, № 2 (114) էջեր 11-48
Ղամբարյան Ա.Ս. Contra legem իրավունքի զարգացման քողարկումը և կանոնին հետևելու պարադոքսը // Բանբեր արդարադատության ակադեմիայի, 2024, № 2 (12), էջեր 42-54
Ղամբարյան Ա.Ս. Փորձաքննության համար նմուշ ստանալը՝ ՀՀ քրեական դատավարությունում // Օրենքի պատվար, 2024, № 18, էջեր 41-58
Ղամբարյան Ա.Ս. Contra legem իրավունքի զարգացման լեգիտիմացումը և զսպումների կառուցակարգերը // Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն 2024, Vol. 15, № 2(41), էջեր 70-93
Ղամբարյան Ա.Ս. Քրեադատավարական ապացույցների թույլատրելիության սահմանադրաիրավական կանոնները // Օրինականություն, 2024, № 136, էջեր 35-65
Ղամբարյան Ա.Ս. Օրենքով սահմանված կարգով ձեռք բերված ապացույցների օգտագործման արգելքները // Գիտական Արցախ, 2024, №4 (23), էջեր 12-24
Гамбарян А.С. Развитие уголовно-процессуального права Армении вне закона (extra legem) и вопреки закону (contra legem) // Вестник Санкт-Петербургского университета. 2024. Право, 15 (1), С. 206–224 scopus
Гамбарян А.С. Новая искренность политико-правовой системы метамодерна // Юридическая наука и практика: Вестник Нижегородской академии МВД России. 2025. № 2 (70). С. 14–19. https://doi.org/10.36511/2078-5356 ВАК (категория 1)
Ղամբարյան Ա.Ս. Իրավունքի extra legem և contra legem զարգացումն օրենսդրական փակ ցանկերի պարագայում // ՀՀ սահմանադրական դատարանի տեղեկագիր, 2025, № 1 (118) էջեր 9-41 DOI: 10.59560/18291155-2025.1-9
Ղամբարյան Ա.Ս. Օրենսդրական փակ ցանկերի տեսա-իրավական հիմքերը // Հանրային կառավարում, 2025, Vol. 22, № 1, էջեր 163-179 DOI: 10.55490/18290167-2025.1-163
Ղամբարյան Ա.Ս. Մետամոդեռնի արդարադատությունը․ տատանումները մոդեռնի և հետմոդեռնի գերակայությունների միջև// Օրենքի պատվար, 2025, № 19, էջեր 99-117 DOI: 10.63925/18294847-2025.19op-17
Ղամբարյան Ա.Ս. Միջազգային պայմանագրին հակասելու հիմքով ենթաօրենսդրական ակտերն անվավեր ճանաչելը (մեթոդաբանական և վարչադատավարական հիմնախնդիրները ) // Օրենքի պատվար, 2025, № 19, էջեր 61-98 DOI: 10.63925/18294847-2025.19op-06
Ղամբարյան Ա.Ս. Оրենսդրական փակ ցանկերի սիմուլյակրերը // Հանրային կառավարում, 2025, Vol. 23, № 2
Ղամբարյան Ա.Ս. Ապացուցման ֆորմալ միջոցների մեթոդաբանական հարցերը // Օրինականություն, 2025, № 137, 29-42 doi.org 10.59821/18294219-2025.1-gaf01
Гамбарян А.С. Институциональная система развития права вопреки закрытому законодательному перечню // Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն 2025, Vol. 16, № 1 (42), էջեր 6-18 https://doi.org/10.46991/BYSU.C/2025.16.1.006
Ղամբարյան Ա.Ս. ՀՀ-ում օրենքով չնախատեսված լիազորության ճանաչումն օրենսդրական փակ ցանկերում // ՀՀ սահմանադրական դատարանի տեղեկագիր, 2025, № 2 (119) էջեր 8-44 DOI: 10.59560/18291155-2025.2-9
Ղամբարյան Ա.Ս. Գրավը՝ որպես խափանման միջոց (կիրառման հիմնախնդիրները) // Օրենքի պատվար, 2025, № 20, էջեր 37
Ղամբարյան Ա.Ս. Սեփականությունից զրկելու սահմանադրականության հարցերը ՀՀ քրեական դատավարությունում // Բանբեր արդարադատության ակադեմիայի, 2025, № 2 (12), էջեր 42-54
Гамбарян А.С. «Слепая рецепция зарубежных норм (Imitatio peregrina) в УПК Армении: причины и последствия»//по итогам ΧVΙΙ Международной научно-практической конференции // "НАУЧНАЯ ШКОЛА УГОЛОВНОГО ПРОЦЕССА И КРИМИНАЛИСТИКИ СПБГУ. НАУКА, ЗАКОН, ПРАКТИКА”, 27-28 июня 2025 год
Даллакян Л.Г. Генетическая дискриминация и международно правовые основы запрета дискриминации по генетическим признакам // Шестнадцатая годовая научная конференция. Социально-гуманитарные науки. Часть I. 2024. С. 233-234.
Zarikyan K. JUDICAL REVIEW OF ADMINISTRATIVE REGULATIONS: CONSTITUTIONAL JUSTICE VS ADMINISTRATIVE JUSTICE", The POLITNOMOS Journal of Political and Legal Studies, 3(2), 2024, 71-83
Khandanyan R. Criteria for identification of local legal acts in the Republic of Armenia// <<University and society>> multidisciplilnary journal of the university of Cienfuegos, 2024, 16(2), WoS
Khandanyan R. AUTONOMOUS AND SECTORL PERCEPTION OF THE CONCEPT OF "JUSTICE " AND ITS RELATION TO JUDICAL CONTROL// Edelweiss applied science and technology, 8(5),2024, 829-833, Scopus
Khandanyan R. Некоторые проблемы судебного контроля за законностью нормативно-правовых актов в советском праве// Право и политология, 2(41), 2024, , WoS
Հակոբյան Լ.Ա. Գենդերային քվոտան ընտրական իրավունքում. պոզիտիվ խտրականությու՞ն, թե՞ համամասնության «աղավաղում»// Հանրային կառավարում, Երևան 2024. 324-332 էջեր
Ստեփանյան Հ.Ա. Անձնական և ընտաներկան կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքի սահմանափակումը որպես ժողովրդավարական հասարակությունում անհրաժեշտ միջոց, Նոր աշխարհակարգը և Հայաստանը (Զարգացումներ, մարտահրավերներ, այլընտրանքներ)// Վան Արյան 2024, էջեր 73-90
Ստեփանյան Հ.Ա. Գործատուի նախաձեռնությամբ աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու իրավական կարգավորման առանձնահատկությունները Հայաստանի Հանրապետությունում/ համահեղինակ՝ Ժ. Սարգսյան, Սահմանադրական դատարանի տեղեկագիր, 2(119) 2025, 127-146 էջեր
Ստեփանյան Հ.Ա. Կրոնական փոքրամասնությունների կրթության իրավունքի իրացման արդի հիմնախնդիրները ՀՀ-ում/ համահեղինակ՝ Տ. Միքայելյան, “Сборник статей исследовательских и научных работ”, Սլավոնական համալսարան, Երևան 2025 (ներկայացված է տպագրության)
Ստեփանյան Հ.Ա. Կրթության դերը ազգային ինքնության պահպանման, ազգային գաղափարախոսական արժեքների ամրապնդման գործում/ համահեղինակ՝Ն. Պետրոսյան, Գլաձոր-35, Հոդվածների հոբելյանական ժողովածու 2025, N 11․(ներկայացված է տպագրության)
Hasmik Stepanyan Current Challenges in the Implementation of Labour Rights in the Era of Technological Advancements/ Ashot S. Hayrapetyan, and Armine A. Kharatyan/ "Artificial Intelligence in Socio-Economic Systems – Novel Human-centric Solutions and Applications", серия "Studies in Computational Intelligence", издательство Springer. 2025 (ներկայացված է տպագրության)
Khachatryan M. Economic efficiency and legal aspects of modeling health determinants in public health management, Alternative Quarterly Academic Journal Economy & Management, April-June (N2), Yerevan, Armenia, 2025
Շաքարյան Թ. Միջազգային պայմանագրին հակասելու հիմքով ենթաօրենսդրական ակտերն անվավեր ճանաչելը (մեթոդաբանական և վարչադատավարական հիմնախնդիրնրը), Օրենքի պատվար, գիտաուսումնական ամսագիր, Ա.Ղամբարյան, Մ.Մուրադյան, 2025, № 19, էջեր 61-97
Բաղդասարյան Ս.Հ. Պաշտպանական հարաբերությունների սահմանադրական կարգավորման իրավատեխնիկական և ինստիտուցիոնալ առանձնահատկությունները//Հայկական բանակ, Երևան 2024. 24-35 էջեր
Հարությունյան Ա.Ա. Սահմանադրականությունը պոպուլիզմի դարաշրջանում․ հայաստանյան իրականություն// Հանրային կառավարման արդի 30 հիմնախնդիրները, Երևան 2024. 302-308 էջեր
Հարությունյան Ա.Ա. Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական ցիկլերը// ՀՀ Սահմանադրական դատարանի տեղեկագիր, Երևան 2024. 116-132 էջեր
Հակոբյանի Դ.Է. Չճանաչված պետությունների իրավական կարգավիճակի ընդհանուր օրինաչափություններն ու առանձնահատկությունները// ՀՀ սահմանադրական դատարան «Տեղեկագիր» թիվ 2 (114) 2024 Երևան 2024, էջ 163-179
Հակոբյանի Դ.Է. Սահմանադրական կարգի հասկացության խնդիրները դրանցում համընդհանրության ու կոնկրետության արտացոլման համատեքստում// ՀՀ սահմանադրական դատարան «Տեղեկագիր» թիվ 1 (118) 2025 Երևան 2025, էջ 123-131
Սարկիսով Հ.Ա. Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանական Հանրապետության Ազգային անվտանգության// Սահմանադրական դատարանի Տեղեկագիր, Երևան 2024
Սարկիսով Հ.Ա. Ազգային անվտանգության խորհրդի ստեղծման պատմական ակունքները եւ ինստիտուտի զարգացումը//// Սահմանադրական դատարանի Տեղեկագիր, Երևան 2024, էջ 181-194
Սարկիսով Հ.Ա. Ազգային անվտնագության խորհրդի ստեղծման պատմական ակունքները և ինստիտուտի զարգացումը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարան տեղեկագիր// Ապրիլ, 2025թ.