2015–2019 гг. – заместитель министра юстиции РА
2019 г. – по настоящее время - член Высшего судебного совета
2024 г. – по настоящее время - судья Гражданской палаты Кассационного суда РА
2017 г. – по настоящее время - доцент кафедры международного и европейского права Института права Российско-Армянского университета
Научно-педагогический стаж: 29 лет, стаж работы в РАУ: 8 лет
«Правовые основы интеграционных процессов в рамках ЕАЭС» (Магистратура)
Քոչարյան Վ. Վ.,International legal categorisation of armenian genocide and criminal responsibility for its denial, (Հայոց Ցեղասպանության միջազգային իրավական որակումը և դրա ժխտման համար քրեական պատասխանատվությունը), Օրինականության (ՀՀ Դատախազության գիտագործնական և ուսումնամեթոդական հանդես), Հատուկ թողարկում, № 1, Երևան, 2015, էջեր 40-56
Վիգեն Քոչարյան,“PERINCEK V. SWITZERLAND” գործով մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2013 թվականի դեկտեմբերի 17 վճռի խնդրահարույց կողմերը / ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի գիտաժողովի նյութերի ժողովածու. Նվիրվում է Ա. Եսայանի ծննդյան 100-ամյակին, գլխ. խմբագիր՝ Գ. Ղազինյան, Եր.: ԵՊՀ, 2015, էջ 5-17
Vigen Kocharyan,Development and Contemporary Understanding of the Principle of Self-Determination of Peoples, Materials of conference devoted to 80 th of the Faculty of Law of the Yerevan State University: Yerevan, YSU Press, 2014, pp. 409-430 |
Քոչարյան Վ. Վ., Մեղրյան Զ. Շ.,Ժողովուրդների ինքնորոշման և ուժի չգործադրման միջազգային իրավական սկզբունքների հարաբերակցության հիմնախնդիրը | Օրինականություն, N80, 2014, էջեր 53-58
Виген Кочарян,Значение практики Европейского суда по правам человека в контексте защиты прав национальных меньшинств (Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի պրակտիկայի նշանակությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթատեքստում), «Բանբեր Երևանի համալսարանի», «Իրավագիտություն», 141.3, 2013, էջ 56-65
Кочарян В. В., Проблемы формирования европейских стандартов в области борьбы с дискриминацией и нетерпимостью | Современные проблемы совершенствования правового регулирования: национальные и международные правовые аспекты. Сборник материалов международной научно-практической конференции, посвященная 80-летию создания юридического факультета ЕГУ, Изд. дом “Тигран Мец”, Ереван, 2013, էջեր 145-159
Виген Кочарян, Коренные народы и их защита в международном праве (Բնիկ ժողովուրդները և նրանց պաշտպանությունը միջազգային իրավունքում) , «Բանբեր Երևանի համալսարանի», «Իրավագիտություն», 138.3, Երևան 2012թ., էջ 59-78
Виген Кочарян, Основные этапы развития международно-правовой защиты прав национальных меньшиств, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի գիտաժողողվի նյութերի ժողովածու՝ նվիրված ՀՀ անկախության հռչակման 20-ամյակին, ԵՊՀ հրատ., Երևան 2012, էջեր 212-226
В.В. Кочарян, Формирование европейских стандартов в области борьби с расизмом и нетерпимостью, Юрист Украины, №1, 2010, стр. 44-49
Վ.Վ.Քոչարյան, Հայոց ցեղասպանության միջազգային-իրավական որակման և պատասխանատվության հիմնահարցերը , Միջազգային հարաբերություններ. հայկական աշխարհ, թիվ 1 (16), Երևան 2010, էջեր 44-45
Кочарян В.В., Защита прав национальных меньшиств в практике Европейского суда по правам человека , Монография, Ер. Изд-во ЕГУ, 2010, 208 ст.
Кочарян В.В., Динамика становления современных механизмов защиты прав человека и национальных меньшиств на универсальном уровне, Аграрное и земельное право N2 (50), Право и государство, Москва 2009, стр.109-119
Վ. Քոչարյան, Արդյոք գոյություն ունեցող սահմանի ճանաչումը ենթադրում է Կարսի և այլ պայմանագրերի ընդունում, Տասը հարց, տասը պատասխան. Հայաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին արձանագրություններ: Տեսակետներ են հայտնում ԵՊՀ փորձագետները: Եր.: ԵՊՀ հրատ., 2009, էջեր 34-36
В. Кочарян, Зарождение, развитие и современное содержание принципа самоопределения народов в международном праве , Ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը և դրա իրագործման հիմնախնդիրները ժամանակակից միջազգային իրավունքում, Գիտական հոդվածների ժողովածու, ԵՊՀ հրատ., Երևան 2009, էջեր 5-28
Վ. Քոչարյան, Հայերի ցեղասպանությունը միջազգային իրավունքի ենթատեքստում | Ուխտ Արարատի, թիվ 2 (16), նոյեմբեր-դեկտեմբեր, Երևան 2008, էջեր 18-20
Виген Кочарян, Становление международно-правовой системы защиты прав человека и национальных меньшиств, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի հիմնադրման 75-ամյակին նվիրված գիտաժողովի նյութերի ժողովածու, ԵՊՀ հրատ., Երևան 2008, էջեր 99-108
Վ. Քոչարյան, Սահմանադրական փոփոխոթւոյունները մարդու իրավունքների պաշտպանության համատեքստում , Տեսակետ №11,2003, էջեր 2-6
Vigen Kocharian, Zorab Mnatsakanyan, Nune Yeghiazaryan, Gerasim Danielyan, Rubik Yegoryan, Alexander Aghamalyan, Rimma Ter-Minasyan, Mikayel Melkumyan, Aydin Morikyan, Mariam Margarian, Gevorg Manukian, Tigran Janoyan, Human rights and human development. Action for progress | Human Development Report, Armenia 2000
Վ. Քոչարյան, Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային և ազգային մեխանիզմները , Մարդու իրավունքների վերաբերյալ սեմինարի նյութեր, Երևան, 1998
Кочарян В.В., Национальные меньшинства и их защита в международном праве, Известия высших учебных заведений. Правоведение N2, Санкт-Петербургский Университет, Изд-во СПбГУ,1995. стр. 29 - 44
Վ. Վ. Քոչարյան, Ազգային փոքրամասնությունների միջազգային-իրավաբանական պաշտպանության որոշ խնդիրներ | «Բանբեր Երևանի համալսարանի», 1 (85), Երևան 1995թ., էջ 36-43