Work Experience at RAU: 8 years
Language Proficiency: Armenian, Russian, English
Courses Taught (Academic Year 2025–2026)
“Legal Foundations of Integration Processes within the EAEU” (Master’s Programme)
Scientific Publications
1. Քոչարյան ՎՎ.,International legal categorisation of armenian genocide and criminal responsibility for its denial, (Հայոց Ցեղասպանության միջազգային իրավական որակումը և դրա ժխտման համար քրեական պատասխանատվությունը), Օրինականության (ՀՀ Դատախազության գիտագործնական և ուսումնամեթոդական հանդես), Հատուկ թողարկում, № 1, Երևան, 2015, էջեր 40-56
2. Վիգեն Քոչարյան,“PERINCEK V. SWITZERLAND” գործով մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2013 թվականի դեկտեմբերի 17 վճռի խնդրահարույց կողմերը/ ԵՊՀ իրավագիտության ‎ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի գիտաժողովի նյութերի ժողովածուՆվիրվում է ԱԵսայանի ծննդյան 100-ամյակինգլխխմբագիր՝ ԳՂազինյանԵր.: ԵՊՀ, 2015, էջ 5-17
3. Vigen Kocharyan,Development and Contemporary Understanding of the Principle of Self-Determination of Peoples, Materials of conference devoted to 80 th of the Faculty of Law of the Yerevan State University: Yerevan, YSU Press, 2014, pp. 409-430 |
4. Քոչարյան Վ. Վ., Մեղրյան Զ. Շ.,Ժողովուրդների ինքնորոշման և ուժի չգործադրման միջազգային իրավական սկզբունքների հարաբերակցության հիմնախնդիրը | Օրինականություն, N80, 2014, էջեր 53-58
5. Виген Кочарян,Значение практики Европейского суда по правам человека в контексте защиты прав национальных меньшинств (Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի պրակտիկայի նշանակությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթատեքստում), «Բանբեր Երևանի համալսարանի», «Իրավագիտություն», 141.3, 2013, էջ 56-65
6. Кочарян В. В., Проблемы формирования европейских стандартов в области борьбы с дискриминацией и нетерпимостью | Современные проблемы совершенствования правового регулирования: национальные и международные правовые аспекты. Сборник материалов международной научно-практической конференции, посвященная 80-летию создания юридического факультета ЕГУ, Изд. дом “Тигран Мец”, Ереван, 2013, էջեր 145-159
7. Виген Кочарян, Коренные народы и их защита в международном праве (Բնիկ ժողովուրդները և նրանց պաշտպանությունը միջազգային իրավունքում) , «Բանբեր Երևանի համալսարանի», «Իրավագիտություն», 138.3, Երևան 2012թ., էջ 59-78
8. Виген Кочарян, Основные этапы развития международно-правовой защиты прав национальных меньшиств, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի գիտաժողողվի նյութերի ժողովածու՝ նվիրված ՀՀ անկախության հռչակման 20-ամյակին, ԵՊՀ հրատ., Երևան 2012, էջեր 212-226
9. В.В. Кочарян, Формирование европейских стандартов в области борьби с расизмом и нетерпимостью,  Юрист Украины, №1, 2010, стр. 44-49
10. Վ.Վ.Քոչարյան, Հայոց ցեղասպանության միջազգային-իրավական որակման և պատասխանատվության հիմնահարցերը , Միջազգային հարաբերություններ. հայկական աշխարհ, թիվ 1 (16), Երևան 2010, էջեր 44-45
11. Кочарян В.В., Защита прав национальных меньшиств в практике Европейского суда по правам человека , Монография, Ер. Изд-во ЕГУ, 2010, 208 ст.
12. Кочарян В.В., Динамика становления современных механизмов защиты прав человека и национальных меньшиств на универсальном уровне,  Аграрное и земельное право N2 (50), Право и государство, Москва 2009, стр.109-119
13. Վ. Քոչարյան, Արդյոք գոյություն ունեցող սահմանի ճանաչումը ենթադրում է Կարսի և այլ պայմանագրերի ընդունում,  Տասը հարց, տասը պատասխան. Հայաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին արձանագրություններ: Տեսակետներ են հայտնում ԵՊՀ փորձագետները: Եր.: ԵՊՀ հրատ., 2009, էջեր 34-36
14. В. Кочарян, Зарождение, развитие и современное содержание принципа самоопределения народов в международном праве , Ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը և դրա իրագործման հիմնախնդիրները ժամանակակից միջազգային իրավունքում, Գիտական հոդվածների ժողովածու, ԵՊՀ հրատ., Երևան 2009, էջեր 5-28
15. Վ. Քոչարյան, Հայերի ցեղասպանությունը միջազգային իրավունքի ենթատեքստում | Ուխտ Արարատի, թիվ 2 (16), նոյեմբեր-դեկտեմբեր, Երևան 2008, էջեր 18-20
16. Виген Кочарян, Становление международно-правовой системы защиты прав человека и национальных меньшиств,  ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի հիմնադրման 75-ամյակին նվիրված գիտաժողովի նյութերի ժողովածու, ԵՊՀ հրատ., Երևան 2008, էջեր 99-108
17. Վ. Քոչարյան, Սահմանադրական փոփոխոթւոյունները մարդու իրավունքների պաշտպանության համատեքստում , Տեսակետ №11,2003, էջեր 2-6
18. Vigen Kocharian, Zorab Mnatsakanyan, Nune Yeghiazaryan, Gerasim Danielyan, Rubik Yegoryan, Alexander Aghamalyan, Rimma Ter-Minasyan, Mikayel Melkumyan, Aydin Morikyan, Mariam Margarian, Gevorg Manukian, Tigran Janoyan, Human rights and human development. Action for progress | Human Development Report, Armenia 2000
19. Վ. Քոչարյան, Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային և ազգային մեխանիզմները , Մարդու իրավունքների վերաբերյալ սեմինարի նյութեր, Երևան, 1998
20. Кочарян В.В., Национальные меньшинства и их защита в международном праве,  Известия высших учебных заведений. Правоведение N2, Санкт-Петербургский Университет, Изд-во СПбГУ,1995. стр. 29 - 44
21. Վ. Վ. ՔոչարյանԱզգային փոքրամասնությունների միջազգային-իրավաբանական պաշտպանության որոշ խնդիրներ | «Բանբեր Երևանի համալսարանի», 1 (85), Երևան 1995թ., էջ 36-43