Մարդու իրավունքների միջազգային-իրավական պաշտպանության հիմնախնդիրն Արցախի Հանրապետությունում, Արցախի պետական համալսարանի գիտական տեղեկագիր 1/2017, էջ 67-72:
Толстых В.Л., Григорян М.А., Коваленко Т.С., Халабутенко О.А. Проблемы формирования и функционирования правовых систем непризнанных государств, Российский юридический журнал 3(120)/2018, ст. 36-44.
Толстых В.Л., Григорян М.А., Коваленко Т.С., Халабутенко О.А. Проблемы формирования и функционирования правовых систем непризнанных государств (окончание), Российский юридический журнал 4(121)/2018, ст. 43-55.
Tolstykh V., Grigoryan M., Kovalenko T. Legal systems of Post-Soviet Non Recognized States: Structural Problems/Russian Law Journal. 2-19.Vol.7. N 2.P. 81-100. (Scopus)
Ազգերի և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը և մարդու իրավունքների պաշտպանության դեմ ուղղված մարտահրավերները, Հանրային Կառավարում 2/2019, էջ 127-140:
Միջազգային հանրային իրավունքը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչության ազգային-ազատագրական պայքարի իրավաչափության հարցը, Գիտական Արցախ 2(3)2019, էջ 306-316:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության սահմանափակման միջազգային իրավական կարգավորումները՝ չճանաչված պետությունների միջազգային իրավասուբյեկտայնության հիմնախնդրի համատեքստում, Գիտական Արցախ 2(5)2020, էջ 58-72:
Միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքների խախտումներն Արցախյան երրորդ պատերազմում, Երևան, Գիտական Արցախ, №3(10), 2021, էջ 121-134:
Արցախահայության հիմնարար իրավունքների խախտումներն Ադրբեջանի կողմից Արցախյան 3-րդ պատերազմի ընթացքում, Երևան, Գիտական Արցախ, №4(15), 2022, էջ 55-68:
Գրիգորյան Մ․, Հարությունյան Ա․, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի «Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման» եռակողմ հայտարաության իրավաբանական ուժն ու հետևանքները, Երևան, Գիտական Արցախ, №2(17), 2023, էջ 9-23:
Գրիգորյան Մ․, Բեգլարյան Ռ․, Արցախում կատարված պատերազմական հանցագործությունների համար միջազգային իրավական պատասխանատվության որոշ հիմնահարցեր, Երևան, Գիտական Արցախ, №4(23), 2024, էջ 36-48:
Գրիգորյան Մ․, Հարությունյան Ա․, «Պաշտպանելու պարտականություն» սկզբունքի կիրառելիության սահմաններն Արցախում, Երևան, Գիտական Արցախ, №2(25), 2025, էջ 28-42: